HALUK BAŞARAN: DONBASS'TA SAVAŞ TEHLİKESİ

HALUK BAŞARAN: DONBASS'TA SAVAŞ TEHLİKESİ

Ukrayna Ordusu’nun bağımsızlığını ilan eden iki cumhuriyetin sınırında teyakkuza geçtiğine dair yayımlanan görüntüler, yeni bir büyük savaş hazırlığı olarak yorumlandı.
Ukrayna Ordusu'nun tek taraflı bağımsızlığını ilan eden iki cumhuriyetin bulunduğu Donbass bölgesindeki fiili sınırındaki askeri hareketlilik dikkat çekiyor. Ukrayna Ordusu’nun altı sene önce imzalanan 2. Minsk Anlaşması’ndan bu yana ilk kez bu denli teyakkuz durumuna geçtiği belirtiliyor.
Donbass’ta geçen yılın yaz aylarında başlayan ateşkesin birkaç ay içinde geçerliliğini tamamen yitirmesine, Minsk Kontakt Grubu’nun da işlevini büyük oranda kaybetmesi eşlik etmişti. Sonbahar ve kış ayları boyunca Kiev rejimi Minsk Anlaşması sürecinden çekilmek için elinden geleni yaparken, ülkenin güney doğusundaki cephe hattına ise, tarihinde olmadığı kadar fazla ağır silah ve mühimmat yığıp depoladı.
Ukrayna Ordusu’nun altı sene önce imzalanan 2. Minsk Anlaşması’ndan bu yana ilk kez bu denli teyakkuz durumuna geçtiği ve her seviyede hemen tüm birliklerini seferber ettiğini, en başta AGİT’in bölgede bulunan “Özel Gözlem Misyonu”nun sahada uçurduğu insansız hava araçlarıyla (İHA) kaydettiği görüntüler kanıtlıyor.
AGİT’in sitesinde bizzat paylaşılan fotoğraflar ve bilgilere göre; bilhassa şubat ayının başlarından itibaren Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin (VSU) rezervlerindeki önemli miktarda bir ağır silahı sınır hattına doğru sistematik olarak kaydırmakta olduğu ortaya çıktı.
AGİT İHA’LARININ TESPİT ETTİĞİ HAREKETLİLİK
Bölgede düzenli olarak görev yapan AGİT İHA’larının yaptığı çekimlerde VSU tarafından Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) ile olan de facto sınırına yakın noktalarda demir yolu platformlarına obüsler, tanksavar silahlar, bazıları “Buki” olarak adlandırılan uçaksavar füze kompleksleri yerleştirildiği, onlarca tankın da kamufle olarak saklı tutuldukları depolardan çıkartılmak suretiyle cephenin çok yakın mahallerine getirildikleri görülüyor.
AGİT Misyonu’nun yayınladığı rapor, özellikle 3 ila 5 Şubat tarihleri arasında Krasnoarmeysk şehri kırsalında yer alan Pokrovsk Kasabası’ndaki (Donetsk’e 55 km. mesafede) demir yolu platformları üzerinde, MT-LB türü 7 zırhlı personel taşıyıcısından beşine yüklenmiş “9K35 – Ok 10” kod adıyla bilinen uçaksavar füze sistemlerinin tespit edildiğini gösteriyor. Bunun yanı sıra; MT-12 numaralı ve “Rapira” adını taşıyan 100 mm.’lik 5 adet tanksavar top, 9P149 numaralı ve “Fırtına-S isimli 130 mm.’lik 2 tane roket kompleksi ile 2A36 kodu verilen Sümbül-B ismiyle anılan 152 mm.’lik 6 adet obüsün konuşlandırılmış olduğu da, AGİT’in yayınladığı güncel bilgiler arasında dikkat çekiyor.     
YIĞINAK VE TEYAKKUZ HALİ
AGİT’in Donbass Misyonu’nun son günlerde kamuoyu ile paylaştığı çarpıcı bilgilerde ayrıca, 8 Şubat tarihinde Rıbinsk adlı ufak yerleşim yeri yönünden gelip de Nikolayevka ismindeki yerleşim birimine doğru yüksek yol üzerinde ilerlemekte olan 25 adet tankın yanı sıra, 10 adet piyade muharebe aracı ve de tentelerle kapatılmış 20 adet KRAZ marka askeri kamyonun gözlemlendiği yer aldı.
Adı geçen raporda, söz konusu tüm bu askeri tekniklerin, hemen hemen bütün evlerin yerle bir olduğu Nikolayevka Köyü kırsalına yerleştirildikleri belirtildi. Öte yandan, Donetsk Havalimanı’nın Batı istikametinde tam karşısında bulunan ve halen Ukrayna’nın kontrolü altında bulunan Avdeyevka’da da son günlerde piyade birliklerinin savaşa hazır duruma getirildikleri, DNR’in güney ve batı yönlerinde VSU’ya bağlı vurucu iki askeri birliğin de teyakkuz halinde bekletildiği diğer gelen haberler arasında.
Bu arada medya yöneticileriyle toplantı yapan Rusya Devlet Başkanı Putin de Donbass’taki durum üzerine konuştu. Putin, “Donbass’a asla sırtımızı dönmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.