Çin-Türkiye İktidar Partileri Arası Deneyim Paylaşım Mekanizması başlatıldı

Çin-Türkiye İktidar Partileri Arası Deneyim Paylaşım Mekanizması başlatıldı

Bu Haziran başında, Çin-Türkiye İktidar Partileri Arası Tecrübe Paylaşım Mekanizması başlatıldı.  Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Song Tao, ve Efkan Ala dün Çin-Türkiye İktidar Partileri Arası Tecrübe Paylaşım Mekanizması’nın başlaması törenine video konferans yöntemiyle ile katıldı. Bu mekanizma çerçevesinde yönetişim deneyimi paylaşım toplantıları dönem dönem yapılacak.

Song Tao ve Türkiye AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, partiler arası alış-verişlerin güçlendirilmesi, ülke yönetişimi konusunda deneyim alışverişinin derinleştirilmesi ve salgınla mücadele, ekonomi, ticaret ve turizm gibi alanlarda somut işbirliği konularında fikir alışverişinde bulundu.

Song Tao, Türk tarafına Çin Komünist Partisi tarafından yürütülen Parti tarihinin öğrenilmesi ve öğretilmesine yönelik çalışmaları da tanıttı ve  şöyle dedi:

ÇKP ile AKP yeni koşullar altında siyasi diyalogu daha da geliştirmeyi ve iki tarafın hayati çıkarları ilgili başlıklarda ve iki tarafın hassas olduğu başlıklarda birbirlerini sağlam bir şekilde desteklemeye devam etmeyi amaçlamaktadırlar.

Her iki taraf da, taraflara fayda sağlayan işbirliğini ve yeni çağda Çin-Türkiye stratejik işbirliği ilişkisinin sürekli gelişimini teşvik etmek için taraflar arası iletişim yoluyla Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’ni Türkiye’nin Orta Koridor Girişimi ile bütünleştirmeyi arzulamaktadır. Çin, uluslararası alanda çok-taraflılığı kararlı bir şekilde sürdürmek, BM-merkezli uluslararası sistemi ve uluslararası hukukça desteklenen uluslararası düzeni korumak, uluslararası vicdan, doğruluk ve adaleti teşvik etmek ve insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir ortak kader topluluğu inşa etmek üzere Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırdır.

Çin tarafı, Çin-Türkiye stratejik işbirliği ilişkisinin gelişimine katkıda bulunacak şekilde ekonomi ve ticaret, kültür ve turizm, bilim ve eğitim gibi çeşitli alanlarda taraflar arası alışverişler yoluyla Türkiye ile olan işbirliğini derinleştirmeye dönük niyetini ifade etmiştir.

AKP temsilcisi Efkan Ala ÇKP’nin kuruluşunun 100. yıldönümü içtenlikle tebrik etmiş ve Çin halkı tarafından başta Şi Jinping önderliğinde toplumsal ve ekonomik gelişme ve COVID-19’a karşı mücadele konularında ÇKP’nin gösterdiği büyük başarıları övmüştür. Efkan Ala, Çin’e COVID-19 ile mücadelede Türkiye’ye verdiği değerli destek için teşekkür etmiştir.

Efkan Ala, iki ülke arasındaki ilişkilerin güvenilir ve istikrarlı şekilde gelişimine katkıda bulunmak açısından AKP’nin ÇKP ile dostane ilişkiler geliştirmeye büyük önem verdiğini ve iki tarafın bu deneyim alışverişi mekanizmanın kurulmasını karşılıklı deneyim alışverişini daha da güçlendirmek, salgından korunma ve salgın denetimi, ekonomi ve ticaret, tarım ve turizm gibi alanlarda fiili işbirliğini derinleştirmek ve Orta Koridor Girişimi’nin Kuşak ve Yol Girişimi ile entegrasyonunu hızlandırmak açısından bir fırsat olarak görmesini beklediğini söylemiştir. Türkiye bölgesel ve uluslararası konularda Çin ile işbirliğini güçlendirme ve dünya barışına ve kalkınmaya katkıda bulunma niyetindedir.

Toplantıya ÇKP Anhui Eyaleti Parti Komitesi Sekreter Yardımcısı Bayan Cheng Lihua ile ÇKP Merkez Komitesi Uluslararası Departmanı Bakan Yardımcısı Bay Zhu Rui başkanlık etmiştir. Çin’in Türkiye Büyükelçisi Liu Shaobin, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş ve Türkiye’nin Çin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen de toplantıya katılım sağlamıştır.