YAPTIRIMLAR SAVAŞ GETİRİR

YAPTIRIMLAR SAVAŞ GETİRİR

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, Batı'nın Rusya'ya uyguladığı yaptırımlara karşı çıktı: "Yaptırımlar barış değil, savaş getirir."

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping BRICS İş Formu’nda Rusya’ya ABD ve AB tarafından yapılan Rus karşıtı yaptırımlara tepki gösterdi. Bu eylemlerin dünya barışına zarar verdiğini vurguladı. Başkan Xi tarihsel blokların, grup siyasetinin ve hegemonya savaşlarının çatışmayı beraberinde getirdiğinin altını çizdi.

 

YAPTIRIMLAR BARIŞ DEĞİL SAVAŞ GETİRİR

Xinhua haber ajansının aktardığı bilgilere göre Başkan özellikle ABD ve AB ülkelerini uyardı. Xi şunları söyledi: “Ukrayna krizi insanlık için büyük tehlikeler arz ediyor. Ancak ülkeler güçlü konumlarına güvenerek askeri ittifaklar kurar, sert güç kullanmaya kalkar ise kendi güvenlik zorluklarıyla baş başa kalacaktır. ABD ve AB’nin Rusya’ya uyguladıkları yaptırımlar barış değil savaş getirecektir.”

 

KENDİLERİ ZARAR GÖRÜR

Yaptırımları bumerang ve iki ucu keskin kılıç gibi düşünen Xi, uluslararası finans ve para sistemlerine güvenerek saldırgan politikalar üretenlerin sonunda kendilerinin zarar göreceğini ve bu durumun insanlığa felaket getireceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying yaptığı açıklamada barışı korumanın tüm insanlığın faydasına olduğunu eğer herkes bunun için üzerine düşen görevleri yaparsa dünyada hiçbir zaman savaş olmayacağını vurguladı.

 

ÇİN RUS KARŞITI YAPTIRIMLARI ONAYLAMADI

BRICS'in 3 üyesi; Çin, Hindistan ve Güney Afrika, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını kınamak için gerçekleştirilen BM oylamasında çekimser kalmıştı.

Savaşın başından bu yana Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin net açıklama yapmaktan kaçınan Çin Devlet Başkanı Jinping, geçtiğimiz haftalarda Putin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, egemenlik ve güvenlik konularında Rusya'ya destek verdiklerini açıklamıştı.

Bu açıklamaya ABD'den tepki gelmiş ve Washington yönetimi Çin'in verdiği desteğin kendilerini 'tarihin yanlış tarafına' koyduğunu savunmuştu.

 

WANG Yİ: YENİ BİR SAYFA     

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in BRICS Zirvesi'nde dünya barışını korumak ve küresel kalkınmayı hızlandırmak için ortaya koyduğu önerilerin insanoğlunun ilerlemesi için yeni bir sayfa açtığını söyledi.

Wang Yi, dün yaptığı değerlendirmede, Çin’in üçüncü kez başkanlık ettiği BRICS Zirvesi’nin uluslararası adaleti ortaklaşa desteklemek, küresel kalkınmayı yeniden canlandırmak ve insanoğlunun kader ortaklığının inşasını hızlandırmak açılarından büyük önem taşıdığına işaret etti.

Kaynak Odatv