Ömer Sarı: LÜTFEN ÇİFTÇİNİN ÖNÜNÜ AÇIN

Sayın Cumhurbaşkanım;

Sayın Maliye ve Tarım Bakanım;

Çiftçinin önü tıkalı.

Lütfen çiftçinin önünü açın.

Bu ülkeyi doyuran, bu ülkede sürekli elini taşın altına koyan ve bu ülkenin temel taşı olan, ülke çıkarları için en büyük fedakarlık payı  olan köylü ve çifçilerdir.

Buna nazaran görüyoruzki çiftçi borçları çifçinin kolay ödeyebileceği bir borç yapılandırılması bir kolaylık imkanı sağlanmamıştır.

Daha önceden tarim kredi borc yapılandırılması adeta Ak Parti iktidarına sanki bir tokat atmışçasına bir yapılandırma olmuş, çiftçininde derisini yüzercesine borç yapılandırması olmustur.

Halbuki tüm borç ve faiz silinmelerinde yada borc affında  tarım kredi market indirimleri yerine öncelik çifçi girdi maliyetleri ve borçlari ele alınmalıydı.

Eğer biz orta ölçekli ve küçük ölçekli üretici çiftçiler olmassak 50 liranın altında sebze, meyve ve süt alamassınız.

Öncelikle çiftçinin önü tıkalı. Çiftçinin durumunu gözden geçirin ve  çiftçi borçlarıni yapılandırın. Yem, gübre, ilaç tohum vesayire bunların fiyatlarını düşürün. İşe temelden başlayın

Yoksa tarım ve üretim rantçıların baronların eline geçecek.

Görünen köy klavuz istemez. Nerde ciftçinin bir arazisi  hacizle satılsa bir bakıyoruz şirketler ve holdinkler satın alıyor.

Binlerce çiftçinin arazisi ipotek altında. Gerisini düşünmek bile istemiyoruz.

Not :kimse bizi yanlış anlamasın. Biz Cumhurbaşkanımıza yada iktidara muhalefet olmak için yazıp çizmiyiruz. Biz Cumhurbaskanımıza sesimizi duyurmak için gerçek sıkıntılarımızı dile getiriyoruz. Amacımız bazı kurumların rant için ciftçiyi ezdiği gibi bir nevi bazı kurum ve kurulusları örneğin tarım kredi gibi kurulusları Cumhurbaşkanımıza burdan şikayet ediyoruz. İktidara sağı gösterip solu vurduklari gibi.

Örnegın 2017 den önceki borçların temeline girilirse çiftçiye yüzde 200 yüzde 150 faizi nasıl vurup ana para yaptılar bunu göreceklerdir. Çiftçi neden yapılandırmadan yararlanıp ödeyemiyor görürsunuz.

Bu kurumlarin icinde bir sürü art niyetliler var. Amaçları çiftçiyi Cumhurbaşkanımızdan soğutup sırt çevirttirmek.