KUZEY KORE YALANLARINI KİM ÇIKARIYOR?

KUZEY KORE YALANLARINI KİM ÇIKARIYOR?

Kuzey Kore yalanlarını kim çıkarıyor... "Gülmek yasak" yalan çıktı

"Radio Free Asia" (RFA) aracılığıyla yayılan haber Türkiye'de büyük ilgi gördü. RFA’nın internet sitesinde Kuzey Kore ile ilgili yayınlanan son 10 haberin hepsinde de ‘ülke içindeki kaynaklar’, ‘imsiz bir kaynak’, ‘RFA’ya konuşan bir kaynak’ gibi muğlak ifadelere yer verildiği görülüyor...

Kuzey Kore’de, ülkenin Kim Jong-un’dan önceki lideri Kim Jong-il’in ölüm yıl dönümü nedeniyle ‘gülmenin yasaklandığı’ iddialarına ilişkin herhangi bir somut olgu bulunmuyor. İddialara kaynaklık eden haber kuruluşunun ABD’nin devlete bağlı ajansından fonlanması ise, söz konusu iddiaların propaganda çalışması olduğunu gösterir nitelikte.

Geçen hafta, Kuzey Kore’de alınan bir resmi kararın ardından ‘gülmenin yasaklandığı’ iddia edilmişti. Türkiye basınında da kendisine çok yer bulan bu haberin altında, ABD'nin Kore'ye yönelik uzun süreli ‘propaganda savaşı’ yatıyor olabilir.

Sputnik’ten Erkin Öncan’ın haberine göre ABD başta olmak üzere Batı ülkelerinin yaptırımları nedeniyle dünyanın geri kalanından büyük oranda izole olan Kuzey Kore hakkında çok sayıda spekülatif haber servis ediliyor.

Son olarak da, Kim Jong-un’un babası Kim Jong-il’in ölümünün 10. yıl dönümü nedeniyle ülke genelinde ‘gülmenin yasaklandığı’ iddia edilmişti.

‘Radio Free Asia’ (RFA) aracılığıyla yayılan haberde, Kuzey Kore halkının 10 gün boyunca ‘yas tutmaya zorlandığı’ iddia edildi ve gülmek, alışveriş yapmak, eğlenmek gibi aktivitelerin yasaklandığı iddia edildi.

Haberin kaynağı olarak ise, ülkenin Çin sınırındaki Sinujiu şehrinde yaşayan bir kişi gösterildi. Ancak, bu kişinin ismi, mesleği, kim olduğu gibi bilgilere yer verilmedi.

Konuyla ilgili Kuzey Kore’nin resmi ajansları tarafından yayınlanan haberlerde ise, Kim Jong-il için düzenlenen anma törenlerine yer verilirken, Kore İşçi Partisi’ne bağlı Rodong Sinmun da ülke genelinde düzenlenen saygı duruşunun 3 dakika sürdüğü bilgisini verdi.