Kaan Arslanoğlu: İSVEÇ NATO’YA ALINMAMALI…

KRALLIK OLAN ÜLKELERDE KRALLIK TEMSİLİ DEĞİL, SİYASİ PARTİLER TEMSİLİDİR… İSVEÇ NATO’YA ALINMAMALI…

30 NATO üyesi ülkeden 8’i krallıkla yönetiliyor: İngiltere, Belçika, Danimarka, İspanya, Norveç, Hollanda, Lüksemburg, Kanada… İnsanlık adına yüz karası. Başka birçok ülkede olduğu gibi bu ülkelerde “krallık” alışılmış yalanın aksine “temsili” değildir. Buralarda siyasi partiler temsilidir. Rejim hangi parti başa geçerse geçsin aynıdır. Çünkü tüm partiler özde aynıdır. Güya halkın seçtiği tüm liderler birer kukladır.

Oysa bu ülkelerde krallık ülkeyi asıl yöneten oligarşinin göbeğindedir. Krallığın erki hem sınıfsal, hem aristokratik, hem ekonomiktir. Örneğin İngiltere Kralı’nın serveti hesaplanamayacak kadar fazladır, devlet kraldır, krallık devlettir, oligarşi devletin hakimidir.

İSVEÇ DEMOKRATİK BİR ÜLKE DEĞİLDİR! Bir krallık demokratik ülke olamaz. Zaten İsveç ve tüm ötekiler PKK’yı besleyerek, himaye ederek demokratlıkla, insani değerlerle hiçbir samimi bağları olmadığını her gün kanıtlıyorlar. Fakat İsveç bu nedenle NATO’dan dışlanmamalı. NATO zaten demokratik ülkeler topluluğu değil. Türkiye kıdemli bir NATO üyesi olarak ibret olsun diye İsveç’in burnunu sürtmeli. Böyle yapıyor, güzel yapıyor. Bu NATO’nun askeri anlamda kalleş ve rezil bir kurum olduğu gerçeğini daha güzel gözler önüne serecektir.