İDLİB ÇIKMAZI

Bilgisayardan haberleri dinledim Habertürk kanalında.

Çetiner Çetin adında bir muhabire bağlandılar. Bu adam bugünkü çatışmada, Suriye topçusu tarafından hedef alınan askeri intikal konvoyunda hayatını kaybeden askerlerimizin cenazelerinin ve yaralıların ülkeye getirilmesinde sıkıntılı olduğunu, şu ana kadar sadece üç askerin cenazesinin kara yolu ile getirildiğini diğerlerinin ve yaralıların getirilmesinin beklendiğini söyledi.

Daha önceki sekiz askerimizin öldüğü saldırı sonrasında da aynı şeyin olduğunu, cenazelerin karayolu ile getirilmek zorunda kalındığını ağzından kaçırdı.

Afrin'deki ve daha doğudaki SMO (eski ÖSO) birliklerinden epey bir gücün de bu bölgeye nakledildiğini ve Suriye rejim güçlerine karşı mevzilendirildiğini de haberine ekledi.

Demek ki Suriye sınırlarından içeriye helikopter sokamıyoruz. Yaralı ve şehitlerin nakli için bile helikopter sokamadıysak savaş uçaklarının girmesine de Rusya'nın en azından şimdilik müsaade etmediğini söyleyebiliriz.

Orada savaş uçağı uçurmadan bu devirde nasıl askeri harekat yapılabileceğini mesleği askerlik olanlar tartışsın diyeceğim ama olacak şey değil.

Suriye hava sahasını Rus S300 ve S200 sistemleri koruyor. Başında da Rus subaylar var. Doğrudan SU uçak filoları var. Suriye birliklerinin kara harekatı yaptığı yerlerdeki hava desteğini Ruslar sağlıyor.

Bugün bütün gün boyunca Ruslarla hem bu hususta hem de Suriye ordusu ile birliklerimiz ve ÖSO'cular arasında gerçekleşmesi muhtemel çatışmalara karışmamasını sağlamak için görüşmeler yapılmış ama sonuç çıkmamış. Ruslar da bizimkiler de açıklama yapmadan dağılmışlar.

ÖSO'cuları ve bizim hükumetin siviller dediği İdlib'de yerleşik güçleri geçtik; bizim oradaki askerlerimizi hedef haline gelmekten nasıl sakınacaklar bakalım.

Rusya'nın, SMO tarafından infaz edilen subayları olayını ve Türkiye'ye gelip giden Amerikan askeri heyetleri ile yapılmakta olan görüşmeleri ve NATO 5. madde laflarının dolaşıp durmasını hiç üstüne alınmadığını sanmak safdillik olur.

Suriye-Türkiye çatışmalarının Rusya için de sürpriz olduğunu sanmak ise komik olur.

Bakalım bu sefer nasıl çıkacaklar bu işin içinden.