ÇİFTÇİLER DAVAYA HAZIRLANIYOR

ÇİFTÇİLER DAVAYA HAZIRLANIYOR

Çiftçiler davaya hazırlanıyor

Kayseri Şeker'deki olaylı mali genel kurul yargıya taşınıyor. Çiftçiler, genel kurulun iptali için dava hazırlığı yaparken, kurula izin veren İl Tarım Müdürü hakkında da suç duyurusunda bulunuldu

YURT HABERLERİ

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 31 Ağustos’ta yapılan olaylı genel kurulunun ardından çiftçiler, kurulun iptali için davaya hazırlanıyor. Kurulun, 10 bin çiftçi salon dışındayken başlatılmasının yasal olmadığını ifade eden Çiftçi Hareketi Başkanı Vedat Ali Özışık, “Bu fabrikayı FETÖ değil, çiftçiler yönetsin” dedi. 

31 Ağustos’ta gerçekleşen mali genel kurula 7 gün kala, kooperatife üye 78 bin çiftçiden 49 bininin üyeliği silinmişti. Gerekçe ise üye çiftçilerin kooperatif aidatlarını ödememesi. Ancak yasaya göre 10 gün önceden çiftçiye bunun tebligatının yapılması gerekiyordu.

Genel Kurul öncesi adaylığını açıklayan kooperatifin eski yönetim kurulu başkanı Vedat Ali Özışık, o gün 10 bin çiftçinin salonda 10 bin çiftçinin de dışarıda kaldığını ifade etti. Özışık, dışarıdaki çiftçilerin içeri giremeden kurulun başlatıldığını ve bittiğini söyledi. Hükümet komiseri, Tarım İl Müdürü ve emniyet yetkililerinin izin verdiği genel kurulda mevcut başkan Hüseyin Akay’a 3 bin 200, Vedat Ali Özışık’a ise bin 300 oy sayıldı. Özışık, salonda yer alan 5 bin 500 çiftçinin oylarının yok olduğunu, dışarıda kalan 10 bin çiftçinin ise oy kullanamadığını belirtti. Çiftçiler ve Özışık, ‘yasal zemin oluşmadı’ diyerek genel kurulun iptali için davaya hazırlanıyor. Çiftçiler dışarıdayken genel kurula izin veren İl Tarım Müdürü hakkında da suç duyurusunda bulunuldu.

Vedat Ali Özışık

49 BİN ÇİFTÇİ İTİRAZ EDECEK

‘Çiftçi Hareketi’ Başkanı Vedat Ali Özışık, genel kuruldan önce üyelik kayıtları silinen çiftçilerin de karara itiraz edeceklerini bildirdi. Özışık’ın verdiği bilgiye göre yasanın 16.maddesine göre çıkarılma kararı, gerekçeli olarak tutanağa geçirileceği gibi, ortaklar defterine de yazılır. Kararın onaylı örneği, çıkarılan ortağa tebliğ edilmek üzere, on gün içinde notere tevdi edilir. Bu ortak, tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde itiraz davası açabilir. Üç aylık süre içinde, genel kurula veya mahkemeye başvurmak suretiyle itiraz edilmeyen çıkarılma kararları, kesinleşir.

Özışık, “Kooperatifler Kanunun 16. Maddesinin eklenmiş son fıkrasına açıkça aykırı işlem yapan kooperatif yöneticilerinin suç işlemeleri bir yana, oy kullanmaya gelen çiftçilerin dışarıda kalmalarına kasten sebebiyet vererek, suç işlemektedirler” dedi.

 

FABRİKADAN 48 İŞÇİ ÇIKARILDI

Çiftçi Hareketi’ni kooperatiflerine sahip çıkmak için kurduklarını belirten Özışık, “Atatürkçüyüm, milliyetçiyim. Biz üreten köylüleriz. Fabrikamız peşkeş çekiliyor. Demokratik yollarla kooperatifimizi kimseye bırakmayacağız. Burada despot bir yapı var. Çiftçi isyanda. Çiftçinin fabrikasını çiftçi yönetsin, FETÖ’den yargılananlar değil” dedi.

Bu arada genel kurulun hemen ardından 4 bin 500 işçinin çalıştığı Kayseri Şeker Fabrikası’nda 48 işçinin işine son verildi. Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, 23 Eylül Perşembe günü saat 14.00'te Tuana Restorant'ta, işten atılmalarla ilgili basın açıklaması yapacak.

FETÖ OPERASYONLARI YAPILMIŞTI

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay döneminde görevlendirilen isimlere FETÖ nedeniyle işlem yapılmıştı. Bu isimler arasında Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Genel Müdürü Levent Benli, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özoğul ve Boğazlıyan Entegre Tesisi Müdürü Bilal Karaköse, Genel Müdür Yardımcısı O.C., Ziraat Müdürü A.Ö. ve laboratuvar şefi Z.Ş var. Eski Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez de FETÖ üyeliğinden 6 yıl 3 ay hüküm giydi.

Canıtez, ceza almadan bir hafta önce Mevcut kooperatif başkanı Hüseyin Akay ile birlikte Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ı Meclis'te ziyaret etti. Mustafa Elitaş, 2010 yılında Kopperatifler Kanunu'nda değişiklik teklifini hazırlayarak Kayseri Şeker Fabrikası’na müdahalenin önünü açmıştı. 

Kayseri Şeker Fabrikaları ve Pancar Ekicileri Kooperatifi, 2010 yılında FETÖ’cülerin hedefindeki kurumlar arasındaydı. Eski Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Özışık da kumpas sonucu cezaevinde atılmıştı. Operasyona karşı çıkan dönemin Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir de FETÖ’cülerin hedefindeydi. Operasyonları düzenleyen savcılar Cemil Tuğtekin, Mehmet Özgür; hâkimler Kadir Kayan, Muhammet Alabaş, Süleyman İnce, Dündar Örsdemir ve Ali Ertan, 15 Temmuz sonrası FETÖ nedeniyle meslekten ihraç edilmişti.