EKİM BAŞLAMADAN KURAKLIK DESTEĞİ YAPILMALI

EKİM BAŞLAMADAN KURAKLIK DESTEĞİ YAPILMALI

Gübre, tohum ve yakıt gibi girdilerin fiyatlarında yaşanan baş döndürücü  artış çiftçiyi kara kara düşündürüyor. 2021 yılında yaşanan kuraklık çiftçinin durumunu daha da ağırlaştırıyor. Çiftçiler ekim başlamadan devlet tarafından açıklanan kuraklık destek ödemelerinin yapılmasını istiyor. Ekim öncesi bu ödemelerin yapılması çiftçinin biraz da olsa nefes almasını sağlayacak. Kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerine verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar ödeme yapılacağı duyurulmuştu.

Kuraklıktan yoğun olarak etkilenen bölgelerdeki çiftçiler Dünya'dan Mehmet Hanifi Gülel'e konuştu. Ekim öncesi kuraklık desteğinin verilmesi çiftçiye bir nefes olacağını söyleyen Hilvan Ziraat Odası Başkanı ve Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hikmet İpar, “Bölgede 2 hafta sonra ekimler başlayacak. Tohum fiyatları buğdayda 4 lira, arpada ise 3 lira seviyesine kadar çıktı. Çiftçi ekim yapmak için ihtiyaç duyduğu para cebinde yok. Şu anda çiftçi aslında ekmese daha kârlı olacağını düşünüyor” dedi

 

ÇİFTÇİLER TEFECİYE GİDECEK

Nusaybin Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Doğru, kuraklık için yapılacak ödemelerin yetersiz olduğunu belirtirken, ödemelerin en kısa sürede yapılmasını beklediklerini ifade etti. Çiftçi borçlarını ertelenmesini talep ederken, fahiş bir faizle yapılandırma yapılıyor. Normal kredi alındığı zaman sübvansiyondan dolayı yüzde 8 olarak yapılıyor. Yapılandırma yaptığın zaman ise yüzde 13’e çıkıyor. Çiftçilerde ekim yapacak maddi güç de yok. Çiftçiler ya tefeciye gidecek ya da tekrar ÇSK’ları başkasının adına yapıp kredi çekecek” ifadelerini kullandı.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu BaşkanıMehmet Cevat Delil de, çiftçilerin hesaplarında yakın zamanda yatması beklediklerini iletti. Ekim için girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğuna vurgu yapan Delil, ayrıca çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifl erine olan borçlarının ertelenmesi için kendilerinin sıfır faizle yapılmasını talep ettiklerini ama onların faizli erteleme yaptıklarını duyurdu.

 

HAYVANCILIĞA DESTEK VERİLMELİ 

Erzurum Aşkale Ziraat Odası Başkanı Selçuk Güney, çiftçilerin korkusunun aslında kuraklıktan değil, girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından kaynaklandığını söyledi. Güney “Girdi maliyetleri çok yüksek ve çiftçiler ekim yapmaya da mecbur. Bizim bölgede hayvan yemi için ekim yapılır ve çiftçinin tek geçim kaynağı hayvancılık. Kuraklık sonucunda hayvancılığı bırakanların oranı yüzde 30 bekleniyor. Bu oran hayvan sayısını azaltan değil komple bırakan. Devlet dönümüne 100 liraya kadar kuraklık desteği açıkladı. Ödemeler sadece hububata veriliyor, çayıra ve yoncaya verilmiyor. Bölgemizde genelde hayvanlara yönelik yem bitkisi ekiliyor. Yem bitkisine ve hayvanlara destek verilmiyor. Devlet ÇKS’ye (Çiftçi Kayıt Sistemi) gore değil hayvancılığa destek verirse kaynakları daha doğru kullanmış olur.” dedi.