ATHENA OIKONOMOU YUNANİSTAN'DAN BİLDİRİYOR : KOMŞUDA OKULLAR 1 HAZİRAN'DA AÇILIYOR

ATHENA OIKONOMOU YUNANİSTAN'DAN BİLDİRİYOR : KOMŞUDA OKULLAR 1 HAZİRAN'DA AÇILIYOR

                                              Komşuda Okullar Açılıyor


Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, İçişleri Bakanı Takis Theodorikakos ve Eğitim Bakanı Niki Kerameos yaptıkları ortak basın açıklamasıyla; Yunanistan'da anaokulları ve ilkokulların 1 Haziran 2020 tarihinde açılacağını bildirdiler.
Eğitim Bakanı Niki Kerameos, oluşturulan komitenin oybirliğiyle verdiği öneri gereği, anaokulu ve ilkokulların 1 Haziran'da açılması kararı verildiğini bildirdi. Önerinin salgındaki istikrarlı düşüş sonucu, çocuklardaki uzun süre okula devam edememenin öğrenme yeteneklerini dumura uğratacağı endişesiyle, okulların çocuklar için daha güvenli olacağı ve sosyal eşitsizliği azaltttığı düşüncesiyle, özel okul öğrencilerinin buna daha çok ihtiyaç duyduğu gerekçeleriyle verildiğini açıkladı.
Kerameos, normalde eğitim öğretim yılının 15 Haziran'da sona erdiğini, salgın nedeniyle bu yıl 26 Haziran 2020 tarihinde sona ereceğini, bu sürenin öğretmenler için de geçerli olduğunu söyledi.
Sınıflarda en fazla 15 öğrenci olacağını ve sıralar arasında en az 1.5 m. mesafe olacağını, sınıf mevcudu 15'i geçerse 2 grup şeklinde eğitim verileceğini belirten Kerameos, 1. Grup Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri ders yaparken, 2. Grup Salı-Perşembe ders yapacak, 2 hafta bu durum tersine değişeceğini söyledi.
Sınıflarda antiseptik bulundurulacağını, klima kullanılmayacağını ve doğal havalandırma yapılacağını, sınıfların gün içinde ve okul sonrası olmak üzere 2 kez temizleneceğini, teneffüslerde yoğunluğu azaltmak amacıyla farklı zaman dilimlerinde teneffüs uygulaması yapılacağını açıklayan Kerameos, okul ve öğrenci servislerinde maske kullanımının öğrenci ve öğretmenin isteğine bırakıldığını açıkladı.
Haber : Athena Oikonomou